8 listopada 2019 r. społeczność naszej szkoły świętowała 101. Rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji odbył się poranek patriotyczny.

11 listopada 1918 roku był przełomowym dniem w dziejach całej Europy i Polski. W lasku Compiégne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową. W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo nad Polską Siłą Zbrojną, a 14 listopada – także władzę cywilną… Sama rozwiązała się i ustanowiła urząd Naczelnika Państwa. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.

Podczas uroczystego spotkania uczniowie klasy VII przypomnieli wydarzenia tamtych radosnych dni i drogę naszego narodu do wolności. Na przedstawionej przez nich prezentacji można było zobaczyć unikatowe fotografie archiwalne. Uczniowie i nauczyciele wysłuchali utworów poetyckich i przekonali się, że już przedszkolaki wiedzą, jaki wygląda godło państwowe i czym jest ziemia ojczysta.

Muzyczną oprawę apelu stanowiły pieśni patriotyczne. Klasy VI i VII wykonały m.in. – uważany przez wielu za hymn narodowy – marsz „My, Pierwsza Brygada”, piosenkę żołnierską „Maszerują strzelcy” czy utwór „Jak długo w sercach naszych”. Aby podkreślić doniosłość państwowego święta, w piątek wszyscy w naszej szkole dumnie nosili
kokardy narodowe. Patriotyczny poranek zakończyło wykonanie wspólnego pamiątkowego zdjęcia.