W poniedziałek, 26 listopada 2018 odbyły się warsztaty drukarskie pt. „Czasy erą Gutenberga zwane” przeprowadzone przez firmę „Kalander” z Gliwic. Warsztaty zostały sfinansowane w ramach projektu „Bawiąc – uczyć, czyli tuliszkowskie podróże w czasie i przestrzeni” przygotowanego przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Tuliszkowie. Było to już kolejne wydarzenie w cyklu imprez, jakie zostały zaplanowane z myślą o dzieciach i młodzieży z terenu gminy i miasta Tuliszków.

Aby obrazowo ukazać dawną „czarną sztukę”, osoby prowadzące warsztaty ubrane były w dawne stroje rzemieślnicze: drukarza oraz zecera. Ponadto każdy uczeń miał możliwość zapoznania się dużą prasą drukarską, wzorowaną na prasie Gutenberga. Uczestnicy zajęć kolejno przechodzili przez poszczególne stanowiska, którymi były: zecernia, gdzie odbywał się ręczny skład tekstu przy użyciu czcionek, drukarnia z prasą drukarską, gdzie omawiano poszczególne czynności a także drukowano certyfikat uczestnictwa, jak również ilustratornia ukazująca w jaki sposób następowało przygotowanie ilustracji do ksiąg.

Ta wyjątkowa podróż w czasie zapewniła uczniom, oprócz sporej dawki wiedzy, również odpowiednią dawkę dobrej zabawy, co sprawiło, że warsztaty drukarskie były dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem.