25 listopada 2021 r. w ramach realizowanego projektu – Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury pani Karolina Walczak zaprosiła do placówki przedstawiciela oświatowego – panią Aldonę Antczak, która zapoznała wszystkie przedszkolaki z nową publikacją z wydawnictwa Dwukropek. Pani Ilona przeczytała książkę pt. „Gdy Pola się zgubi.” Jest to niezwykle ciekawa pozycja, która zapoznała dzieci z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. Maluchy dowiedziały się, że nie należy rozmawiać z obcymi, a po pomoc warto zwrócić się do osób w mundurach.

Książka w prosty sposób uczy dzieci zasad, które warto stosować, jeśli nie będą mogły znaleźć rodziców. Opowieść jest oparta o bardzo krótkie wskazówki, które dziecko może powtórzyć sobie tak samo, jak typowy wierszyk. Dzięki temu łatwo da się je zapamiętać, a potem odtworzyć, jeśli zajdzie taka potrzeba. W bardzo przystępnej formie wyjaśniają one, jak dziecko ma się zachować, co robić, gdy się zgubi, a także komu może zaufać.

Wspólne czytanie książki było świetną okazją do poruszenia tematu zasad bezpieczeństwa i łatwiejszego wyjaśnienia dzieciom, na czym polega zagrożenie. Ilustracje o bardzo charakterystycznym, fantastycznym stylu dodatkowo pomogły przeprowadzić rozmowę na tak trudny temat.