Wycieczka do Krakowa
PROGRAM MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ
„POZNAJ POLSKĘ”
Sprawozdanie z Trzydniowej wycieczki – Kraków i okolice
W dniach 11,12,13 maja 2022 roku odbyła się wycieczka współfinansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, w której wzięli udział uczniowie kl. IV-VIII Szkoły Podstawowej w Ogorzelczynie pod opieką nauczycieli: Katarzyny Wojtkowiak, Bożeny Kruczkowskiej i Joanny Tabaka.
Istnieją takie miejsca, które każdy z nas przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić, aby poznać prawdziwe dziedzictwo własnej ojczyzny. Program „Poznaj Polskę” umożliwił nam zorganizowanie wycieczki trzydniowej związanej z zakresem tematycznym kultura i dziedzictwo narodowe.
Tyniec – Opactwo Benedyktynów, Kopalnia Soli w Wieliczce, Kraków- historyczny zespół miasta, Zamek na Wawelu, Sukiennice, Kościół Mariacki, Dom Długosza, Kościół Paulinów na Skałce, Zamek w Ogrodzieńcu i Gród na Górze Birów to właśnie m.in. te miejsca stały się w tym roku celem wycieczki naszych uczniów.
Dzień pierwszy
Dnia 11.05.2022 r. o godz. 5.20 przy SP w Ogorzelczynie zebrali się wszyscy uczestnicy wycieczki, aby po 10 min. wyruszyć w trasę. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, gdzie dotarliśmy po ok. 5 godzinach podróży. Na dziedzińcu klasztornym przy zabytkowej studni spotkaliśmy się z przewodnikiem, który opowiedział nam historię najstarszego istniejącego w Polsce klasztoru, kontynuującego tradycję benedyktyńską. Odbyliśmy wędrówkę w czasie i zagłębiliśmy się w świat dawnych i współczesnych mnichów oraz ich życia.
Najciekawsze obiekty, które zobaczyliśmy to m.in.
– Kościół św. Piotra i Pawła- potężna, dwu-wieżowa świątynia z gotyckim prezbiterium i rokokowym ołtarzem głównym. Znajduje się tu również barokowa ambona w formie łodzi, a obok niej postać kobiety z kotwicą i gołębiem.
– Krużganki klasztorne z zabytkowymi rzeźbami np. Kazimierza Odnowiciela czy Piotra im Pawła.
Na koniec pobytu w Opactwie udaliśmy się do sklepiku z produktami benedyktyńskimi oraz pamiątkami.
Wyruszyliśmy w dalsza trasę, aby po ok. 0,5 godz. [dotrzeć do Wieliczki. To tutaj, zaledwie kilkanaście kilometrów od Krakowa znajduje się niewielkie miasto, którego najsłynniejszy zabytek – Kopalnia Soli- znalazł się na prestiżowej liście UNESCO. Jego początki sięgają XIII wieku, a główne kroki turystów kierują się w jedną stronę- do podziemnego, solnego królestwa.
Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy i zwiedzanie rozpoczęliśmy od pokonania 380 schodów prowadzących do wnętrza kopalni. Podczas wycieczki z przewodnikiem, trasą turystyczną mogliśmy podziwiać wspaniałe kaplice, urokliwe, podziemne jeziorka, majestatyczne konstrukcje i unikalne rzeźby. Najbardziej zachwycił nas wystrój kaplicy św. Kingi, wydrążonej w XIX wieku.
Oczywiście mieliśmy również czas na odpoczynek oraz zakup pamiątek. Kończąc pobyt w kopalni wsiedliśmy w górniczy szyb i wyjechaliśmy na powierzchnię.
Zmęczeni i głodni wyruszyliśmy do miejsca zakwaterowania, gdzie po zjedzeniu obiadokolacji udaliśmy się do przydzielonych pokoi. Przed ciszą nocną mieliśmy czas dla siebie i spędziliśmy go na grach, zabawach integrujących grupę.
Dzień drugi
Drugi dzień wycieczki przeznaczyliśmy na zwiedzanie Krakowa. Po śniadaniu wyruszyliśmy na spotkanie z przewodnikiem, który oczekiwał na nas w wyznaczonym miejscu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od jednej z najciekawszej dzielnic Krakowa – Kazimierza Żydowskiego. W średniowieczu było to miasto handlowe, założone przez króla Kazimierza Wielkiego, skupione wokół trzech kościołów: Bożego Ciała, św. Katarzyny i św. Stanisława (słynnej Skałki). Z czasem przerodziło się w miasto żydowskie. Przewodnik opowiedział nam historię tej dzielnicy i zabrał na spacer ulicami żydowskiego miasta, gdzie zobaczyliśmy krakowskie synagogi np. Starą Synagogę – jedną z najstarszych, zachowanych w Polsce. Mogliśmy w niej podziwiać obiekty związane z judaizmem i życiem codziennym Żydów. Zobaczyliśmy również Stary Cmentarz Żydowski z Krakowską Ścianą Płaczu (miejsce będące śladem po zniszczonej świętości krakowskich Żydów).
Przeszliśmy również przez ostatnie zachowane podwórko na Krakowskim Kazimierzu zwane podwórkiem Schindlera. Nakręcono tu kilka filmów m.in. film pt” Lista Schindlera”.
W drugiej części zwiedzania zobaczyliśmy Kazimierz Chrześcijański, gotycki kościół Bożego Ciała i św. Katarzyny. Przewodnik opowiedział nam o niezwykłych legendach i historiach związanych z tymi miejscami. Zobaczyliśmy kompleks sakralny (Bazylikę .św. Michała Archanioła i św. Stanisława – kościół oraz klasztor paulinów) zwany potocznie Skałką lub kościołem na Skałce. Weszliśmy do znajdującej się pod kościołem, częściowo wykutej skale, Krypty Zasłużonych- miejsca pochówku wielu słynnych Polaków np. Czesława Miłosza czy Stanisława Wyspiańskiego.
Zmierzając w stronę Wawelu, zobaczyliśmy Dom Długosza, Pałac Biskupi i słynne Okno Papieskie. Jaka historia kryje się pod hasłem Okno papieskie Kraków, wie chyba każdy. Spotkania papieża z młodzieżą, podczas których przemawiał do zgromadzonych tłumów właśnie z tego okna w Pałacu na Franciszkańskiej przeszły do legendy.
Będąc w dawnej stolicy Polski nie można pominąć jednego z najbardziej znanych symboli Krakowa – 6 metrowego pomnika Smoka Wawelskiego, ziejącego prawdziwym ogniem.
Wzgórze wawelskie i Zamek Królewski zrobiły na nas duże wrażenie. To niezwykłe miejsce jest symbolem narodowym i kulturowym Polaków, tutaj kształtowała się historia naszego kraju.
Kolejnym punktem był Rynek Główny i najstarsze, krakowskie „centrum handlowe” Sukiennice, które są jednym z najważniejszych obiektów historycznych w Krakowie. Tutaj też mogliśmy zakupić pamiątki dla bliskich. Ostatnim punktem naszego zwiedzania był Kościół Mariacki. Pan przewodnik przekazał nam wiele ciekawych i cennych informacji na temat tego najsłynniejszego kościoła w Krakowie. Na zakończenie wysłuchaliśmy melodię słynnego hejnału z wieży mariackiej, granego codziennie, o każdej pełnej godzinie na cztery strony świata.
Pełni wrażeń i bogatsi o wiele ciekawych informacji dotyczących Krakowa udaliśmy się do miejsca zakwaterowania.
Dzień trzeci
Ostatniego dnia wycieczki, po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu, udaliśmy się w kierunku Ogrodzieńca, położonego między Krakowem a Częstochową na terenach zwanych Wyżyną lub Jurą Krakowsko-Częstochowską. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce oraz prawdziwa kolebka rodzimej kultury. Na szczególną uwagę zasługuje Zamek Ogrodzieniec, który posiada bardzo bogatą i ciekawą historię i jest najpopularniejszy ze wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd. W fascynującą podróż po terenach podzamcza i ruinach zamku zabrał nas bardzo miły Pan przewodnik. Była to dla nas cenna lekcja o minionych dziejach. Historia zamku sięga bowiem XIV wieku. Był on niemym świadkiem wielu wydarzeń historycznych takich jak np. potop szwedzki oraz miejscem ekranizacji seriali i filmów m.in. „Janosika”, „Zemsty” czy serialu „Wiedźmin”.
Ciekawym doświadczeniem okazała się również piesza wycieczka na pobliską Górę Birów. To tu znajduje się, zbudowany z kamienia i drewna, gród królewski, który został wystylizowany na słowiańską twierdzę, zrekonstruowany i udostępniony turystom do zwiedzania. Chcąc dostać się do bramy głównej grodu musieliśmy pokonać kilkadziesiąt stromych, drewnianych stopni. Trud się opłacał, gdyż widok z góry był niesamowity. Poza tym, dzięki opowieściom Pana przewodnika, przenieśliśmy się do czasów średniowiecza i mogliśmy zobaczyć jak wyglądało tu życie w czasach, kiedy Polską rządzili pierwsi Piastowie.
To był ostatni punkt zwiedzania podczas naszej trzydniowej wycieczki. W Ogrodzieńcu zjedliśmy jeszcze obiad i udaliśmy się w drogę powrotną do domu.
Wycieczka pozwoliła nam znacznie poszerzyć swoja wiedzę, poznać ciekawe miejsca i zabytki naszego kraju, ale również dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń. Wszystkie założone punkty programu wycieczki do Krakowa i okolic zostały zrealizowane. Dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Edukacji i Nauki uczniowie Szkoły Podstawowej w Ogorzelczynie mogli odbyć podróż i przeżyć przygodę, którą zapamiętają na całe życie.